Chyba każdy z nas ma zdolność do magazynowania za dużej ilości rzeczy. Mamy tendencję do kupowania coraz więcej, ale nie za bardzo zastanawiamy się, gdzie te nasze dobra przechowywać. Prędzej czy później dochodzi do sytuacji, że z naszej szafy zaczynają wysypywać się ubrania, a szuflady ledwo się domykają. Wszelkie schowki i piwnice gromadzą rzeczy już dawno zapomniane, a miejsca nadal brakuje. Trudno dodatkowo utrzymać jakikolwiek ład w domu, gdy jest w nim za dużo rzeczy. Pozbądźmy się zatem tego, co nieprzydatne, a sprzątanie, a co najważniejsze życie, okaże się bardzo proste. Uzyskamy przestrzeń i porządek.

Oczywiście, najlepiej zrobić to raz, a porządnie. Pozostawić w domu tylko to, czego rzeczywiście potrzebujemy na co dzień. Uwierzcie mi Panie i Panowie, prawdą jest że jeśli przez co najmniej 6 miesięcy nie założymy jakiegoś ubrania- to nie założymy go prawdopodobnie już nigdy. To samo tyczy się obuwia i sprzętów, które kupiliśmy na przykład pod wpływem impulsu. Nie oszukujmy się – jak często korzystacie ze swojego dmuchanego pontonu, lub czy aby na pewno niezbędne jest nam 17 wazonów na tulipany? A te wszystkie meble i obrazy są na pewno potrzebne?

 Najważniejsze to podjąć decyzję. Gdy zbliża się czas wakacji, łatwiej wygospodarować nam będzie kilka dni na porządki i segregację naszego dobytku. Po takich zmianach, być może, nagle okaże się, że nawet w małym mieszkaniu mamy mnóstwo nowej przestrzeni.

Przydatne rady:

-Kiedy już zgromadzimy odpowiednią ilość naszych „niepotrzebnych nam rzeczy” okazać się może, że potrzebują ich inni. Najprostszą formą pozbycia się zbędnego dobytku jest jego sprzedaż. Nie licząc pchlich targów, na które nie każdy lubi chodzić, najpopularniejszą formą jest zrobienie zdjęć i wystawienie swoich przedmiotów na aukcjach lub portalach ogłoszeniowych w internecie. Jednym z takich miejsc jest platforma Handluj.com na której bez kosztów i w bardzo prosty sposób zamieścić można ogłoszenia o wszelkich swoich rzeczach na sprzedaż. Portal ten jest ogólnopolski, znany i bez problemu można dokonywać na nim transakcji i sprzedaży artykułów z każdej branży. W przejrzysty i prosty sposób można zamieszczać tam produkty a nawet usługi. Okazać się może, że sporo na tym zarobimy, a dodatkowe pieniądze posłużą jako środki na zakup naprawdę potrzebnych rzeczy, na odkładany wyjazd czy też na zasilenie naszej skarbonki. Może być to też droga do regularnego biznesu.

-Przeczytane już, niepotrzebne książki, również możemy sprzedać, lub przekazać znajomym, albo oddać do biblioteki. Przyjmują je też niektóre kawiarnie, gdzie ustawione na półkach, służą potem przychodzącym na kawę klientom i stanowią dodatkową dekorację takiego miejsca.

-Niepotrzebne ubrania, takie których nie będziemy chcieli sprzedać możemy zawsze oddać na cele charytatywne. Oczywiście ubrania w stanie nadającym się do użytku. Można oddać takie rzeczy do PCK lub innych podobnych organizacji. Jest bardzo dużo potrzebujących, więc zrobimy po prostu dobry uczynek dla innych.

Jest wiele możliwości, a najważniejsze, że my sami uporządkujemy swoją przestrzeń życiową. Gdy już pozbędziemy się nadprogramowych rzeczy, wyznaczmy stałe miejsce dla tych które pozostały. Jednocześnie wyróbmy w sobie również nawyk odkładania wszystkiego na swoje miejsce. Wtedy codzienne zachowanie porządku w domu ograniczy się do odkurzenia podłogi, przetarcia i wytarcia kurzu. Zajmie nam to najwyżej dwadzieścia minut, nasze mieszkanie zawsze będzie lśniło czystością, a sprzątanie będzie o wiele przyjemniejsze. Same korzyści, nie ma więc na co czekać. Zachęcamy do robienia porządków i „dzielenia” się swoimi przedmiotami z innymi, którzy ich potrzebują i chętnie je kupią lub przyjmą.