Lato już prawie za nami a jesień zbliża się szybkimi krokami, czas wobec tego zaopatrzyć się w jesienną garderobę. Ta pora roku nieodzownie kojarzy się z okryciami wierzchnimi typu płaszcze. Zimą panuje tendencja, aby wybierać ubrania w ciemniejszych barwach, więc chociaż jeszcze jesienią zostańmy przy jasnych i cieplejszych kolorach.

Jasne płaszcze to właściwie żadna nowość, jednak ich kolorystyka i trendy się trochę zmieniają. W ubiegłym roku hitem jesiennych płaszczy były wszystkie odcienie różu i pasteli, a w tym roku moda powróciła do klasyki. Modne płaszcze są we wszystkich barwach beżu i jasnej szarości. W tym sezonie również z mody nie wychodzi prosty i klasyczny trencz, czyli rodzaj klasycznego płaszcza z zapięciem dwurzędowym i szerokim paskiem z klamrą. Najczęściej występuje w odcieniach beżu, z patkami na ramionach i pięcioma parami guzików. Niegdyś sięgał kostek, obecnie nie wykracza poniżej kolana. Ciekawe, że W latach 40. trencz został spopularyzowany przez postać graną przez amerykańskiego aktora Humphrey’a Bogarta w kultowym filmie Casablanca. Kobiecy debiut filmowy trencza miał miejsce w 1961, za sprawą ikony stylu Audrey Hepburn  i słynnej scenie w deszczu w filmie Śniadanie u Tiffany’ego. Obecnie trencz jest uznawany za kultowy model i utożsamiany z klasycznym stylem, jak również uniwersalnym płaszczem pasującym niemal do każdej stylizacji.

Jakie płaszcze są w modzie? 

Poza kolorem ważny jest również krój i styl. W tym sezonie również stawiajmy na prostotę. Obok minimalistycznego fasonu możemy jedynie znaleźć delikatne zrafinowane dodatki, jak duże kieszenie, pasek w tali lub metalowe guziki – szykownie ale bez przepychu. Dużym trendem do tego będą też płaszcze typu oversize – ta opcja jest jednak lepsza dla wyższych pań. Dla pań nieco niższych polecane są proste kroje z paskiem w tali, podkreślające proporcje i kształty.

Jak nosić płaszcz i z czym go zestawić ? 

Kiedyś płaszcz był elegancką częścią garderoby. Do sportowych ubrań nosiło się kurtki. Teraz już tak nie jest. Uwielbiamy miksować różne style, a wszelki eklektyzm jest na topie. Minimalistyczny płaszcz świetnie wygląda w zestawieniu z  jeansami i butami casual lub sportowymi – nadaje wyrazu i szyku. Reguła jest prosta, wszystko dozwolone co Ci się podoba. Mały trik jak wyglądać bardziej modowo – wybierz resztę garderoby w odcieniach płaszcza, także buty i torebkę – stylizacja ton w ton nigdy nie zawodzi.
Jasny płaszcz to na pewno dobra inwestycja. Takie kolory jak beż i szary nigdy nie wyjdą z mody, więc tego typu klasyk może być noszony przez kilka lat.