Welcome

Prawo jazdy – zmiany obowiązujące od grudnia 2021 roku!

Przegłosowanie serii nowelizacji praw związanych z ruchem drogowym wywołało w tym roku nie lada zamieszanie. Kierowcy bardzo często nie zostawiają suchej nitki na rządzie, który drastycznie podniósł kwalifikacje występków, które będą taryfikowane zupełnie nowymi, bardziej restrykcyjnymi karami finansowymi. Jakie zmiany zostały już teraz potwierdzone na grudzień 2021 roku? Zapraszamy do zapoznania się z poniższymi informacjami!

Punkty karne na 2 lata – bardzo istotna zmiana w prawie!

Oprócz serii zwyżek w taryfikatorze mandatów, kierowcy muszą liczyć się z bardzo poważną zmianą odnośnie punktów karnych. Od grudnia 2021 roku punkty karne przydzielane są nie na rok, lecz na dwa lata. Oznacza to, że kierowcy popełniający różnorodne wykroczenia muszą się liczyć ze zdecydowanie dłuższą karencją, co w wielu wypadkach może spowodować falę zatrzymań kolejnych uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi.

Kolejną nowinkę stanowi fakt, że od grudnia 2021 roku nie będzie już możliwości korzystania z kursów, które zbijają nam nasze punkty karne.

Największe zmiany w taryfikatorze mandatów od grudnia 2021 roku.

Uszkodzenie mienia i spowodowanie naruszenia ciała – kwota minimalna = 1500zł

Mandat za przekroczenie prędkości – kwota minimalna = 3000zł

Wyprzedzanie na przejściu dla pieszych – kwota minimalna = 1500zł

Prowadzenie po alkoholu – areszt lub zastosowanie kwoty minimalnej = 2500zł

Prowadzenie pojazdu bez uprawnień – kwota minimalna = 1000zł

Wykroczenia na przejazdach kolejowych – grzywna około 2000zł

Czas na podsumowanie tego, co czeka nas pod koniec 2021 roku

Jak widać, zmiany w taryfikatorze są poważne. Niemniej jednak, patrząc na inne Państwa, są to zmiany dość delikatne. Warto wspomnieć, że na samym obszarze Unii Europejskiej to właśnie Polska posiada jeden z najniższych taryfikatorów. Oczywiście sytuacja zmieni się pod koniec 2021 roku, w którym to wszystkie ceny ulegną zmianie na niekorzyść kierowców.

Warto o tym pamiętać, ponieważ od nowego roku punkty karne staną się także wytyczną na podstawie której ubezpieczyciele będą nakładać na nas ceny. Im większa ilość punktów, tym wyższe stawki OC zapłacimy, bez względu na to, u którego ubezpieczyciela będziemy poszukiwać oferty. Osoby z dużą ilością punktów realnie odczują więc zmiany w cenach, które będą obowiązywać w kategorii OC.

Biorąc pod uwagę fakt, iż nowelizacja taryfikatora została już „podklepana”, pozostaje nam dokładnie nauczyć się nowego taryfikatora i poruszać się zgodnie z literą prawa. Dzięki temu nasze fundusze nie ucierpią a my nie będziemy mieli problemów z poruszaniem się w ruchu drogowym na terenie całego kraju.

11 thoughts on “Prawo jazdy – zmiany obowiązujące od grudnia 2021 roku!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.